(Ne)bezpečné brambory. Dá se vyhnout solaninu?
Brambory patří k nejdůležitějším základním potravnám – jsou zdravé a stačí jich jen málo k tomu, abyste byli sytí. Obsahují také celou řadu vitamínů a minerálů a jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů antioxidantů.
Věděli jste, že…
... jedna porce brambor (150 gramů) dokáže pokrýt téměř celou doporučenou denní dávku esenciálních aminokyselin?Loupat, nebo neloupat?
Stejně jako u jiných druhů ovoce a zeleniny i u brambor platí: pokud jsou dobře skladované a pěkné, neloupejte je. Právě ve slupce a bezprostředně pod ní se totiž skrývají ty nejcennější látky.Receptů, které počítají s neloupanými bramborami, je celá řada: vyzkoušejte je třeba pečené, restované nebo (neloupané) šťouchané.
Pokud brambory oloupat chcete (nebo musíte), ale nechcete se zbytečně připravovat o cenné látky, které brambory obsahují, pak se řiďte těmito tipy.
1.
Brambory neloupejte nožem, ale škrabkou.
2.
Brambory vařte ve slupce a oloupejte je až po uvaření.
3.
Při vaření krájejte brambory spíš na větší kusy, unikne z nich tak méně vitaminu C a dalších látek.
4.
Nikdy nenechávejte brambory louhovat ve vodě déle, než je to nutné.
Obávaný solanin
Přestože se brambor většinou nemusíte bát - ba naopak, v některých případech byste měli být velice opatrní. Některé brambory totiž mohou být jedovaté.Zjistili to už první ochutnávači záhadné plodiny, kterou Columbus přivezl z Ameriky. Tenkrát ale ještě nevěděli, jak s bramborami správně zacházet. Dnes už to naštěstí víme.
ČTĚTE TAKÉ: Vyznejte se v bramborách. Základní tipy pro váš nákup
Brambory obsahují - ať už ve větší, nebo menší míře - solanin, toxický glykoalkaloid, který se v přírodě vyskytuje především v likovitých rostlinách včetně. Vážná otrava vám hrozí, pokud ho do sebe dostanete minimálně 400 mg, potíže ale můžete čekat už od 25 mg. Projevují se obvykle jako nevolnost se zvracením, které často provázejí žaludeční křeče, dochází k narušení sliznic trávicí soustavy.
Samotné hlízy brambor obsahují solaninu velmi málo - většinou jde o množství, které nepřesahuje 10 mg na 100 g hlíz. Abyste ale riziko minimalizovali, řiďte se těmito radami:
1.
Vyhýbejte se zeleným a silně naklíčeným bramborám.
2.
Skladujte brambory v chladu a tmě: na světle může obsah solaninu stoupnout až trojnásobně.
3.
Důkladně odstraňujte nazelenalou slupku a klíčky, právě tam je koncetrace solaninu nejvyšší: až 35 mg na 100 g brambor.
4.
Máte-li jakékoliv podezření na vyšší obsah solaninu, raději odřízněte nejen slupku, ale i jeden dva centimetry pod ní.
5.
Při vaření přidávejte do vody špetku kmínu, účinky solaninu přirozeně zneutralizuje.
Vyzkoušejte:
Bez vývaru se v kuchyni neobejdete. Kuchař radí, jak na něj