Kazí se vám jídlo? Může za to vaše lednice
Prošlý jogurt, tvrdé rohlíky, zapomenutý pomeranč… a všechno nakonec skončí v koši. Chodí to u vás taky tak? Pokud zrovna nejste milionář, je načase s tím něco udělat. Poradíme vám, jak nevyhazovat jídlo zbytečně, a kromě toho přidáme i pár originálních nápadů, jak naložit s těmi částmi potravin, se kterými si normálně nevíte rady.
Občas se to stane téměř každému z nás – v ledničce objevíme něco zkaženého nebo s prošlou minimální dobou trvanlivosti a potravina letí do koše. Průměrná česká rodina takhle vyhodí více než 10 tisíc korun ročně. Co s tím? Řešení je jednoduché.
První chybu děláme už při nákupu. Do obchodních košíků často zboží vkládáme bezhlavě a bez přemýšlení. Stejně důležité jako to, co kupujeme, je ale i to, jak potraviny ukládáme. Přitom stačí jen pár drobných změn a výsledky přijdou: rajčata přestanou plesnivět, brambory klíčit a banány hnědnout. Tady je pár rad.
1.
Hned po příchodu z obchodu uložte mražené potraviny, aby zbytečně neztrácely teplotu. Chcete-li maso zamrazit, nejprve ho rozdělte na menší porce.2.
Tuzemské ovoce a zeleninu uložte do spodních přihrádek ledničky. Před uložením je neomývejte, začaly by se rychleji kazit.3.
Regál nad dolní zásuvkou obvykle patří mezi nejchladnější uvnitř lednice. Sem proto uložte maso a ryby. Zároveň je držte co nejdál od mléčných výrobků, aby nedošlo k takzvané křížové kontaminaci.4.
Na střední police uložte zbytky hotových jídel, moučníky nebo třeba šunky a salámy či jiné uzeniny. Úplně nahoru patří mléčné výrobky a vejce. Poličky umístěné na dveřích jsou určeny především pro mléko, nápoje, hořčici, kečup nebo máslo.5.
Vejce vyskládejte z původních obalů špičkou dolů do přihrádek v chladničce. Papírový obal může být zdrojem mikroorganismů, které mohou kontaminovat další potraviny.6.
Suroviny jako mouku, vločky nebo třeba kuskus přesypejte do uzavíratelných nádob. Občas se v nich vyskytují zárodky škůdců, kteří se pak rychle šíří i do ostatních potravin.7.
Pečivo nenechávejte v igelitových sáčcích, rychle by zplesnivělo. Nejdéle vydrží zabalené v utěrce v chlebníku.8.
Cibuli a brambory držte odděleně. Když jsou blízko sebe, začnou dřív hnít a plesnivět.9.
Potraviny, které procházejí jako první, umisťujte na viditelná místa dopředu v lednici. Zároveň myslete na to, že vzduch v lednici by měl přirozeně cirkulovat, proto ji zbytečně nepřeplňujte.
ČTĚTE TAKÉ: Jarní únava není výmysl. 7 superpotravin, které vás postaví na nohy
Potraviny, které do lednice nepatří:
Banány a tropické citrusy: Banány v chladu rychle hnědnou. Ukládejte je proto při pokojové teplotě, a to odděleně od jiných potravin. Podobně zacházejte i s citrony, pomeranči a grepy, které v lednici přicházejí o svou šťavnatost. |
Cibule a česnek: Nechcete-li, aby vám rychle zplesnivěly, lednici se zdaleka vyhněte. Mohou také kontaminovat chuť jiných potravin uložených v lednici. |
Chléb: V lednici rychle stárne a tvrdne, na druhou stranu pomaleji podléhá plísni. |
Káva: V lednici rychle navlhne a kromě toho vstřebá aroma ostatních potravin. |
Med: Nechcete-li, aby rychle tuhl a ztrácel chuť, raději ho uchovávejte při pokojové teplotě. |
Věděli jste, že…
… i suroviny, které běžně vyhazujete, vám v kuchyni mohou dobře posloužit? Košťál od zelí, dřevnaté části kedlubny nebo kosti z kuřete použijte do vývaru. Zbytky zeleniny, vajec i vařeného masa zužitkujte jako základ pro domácí pomazánku. A z bramborových slupek připravte vynikající a levné domácí chipsy.Jak na to? Slupky na hodinu ponořte do misky s vodou, poté je zceďte, osušte a do křupava usmažte na pánvi s olejem nebo je upečte v troubě. Odsajte přebytečný tuk, posolte a hned servírujte.
Vyzkoušejte:
4 nebezpečné mýty o pečivu. Nenaletěli jste také?
Jezte tuky, budete zdraví. Opravdu nám lékaři lhali?