Kmín: „vyčistí” vám jídlo a uleví žaludku
O tom, že je kmín léčivý, věděli už staří Egypťané. Ti ho používali nejen jako koření, ale také jako lék na žaludeční potíže. A podobně k němu přistupovaly i naše babičky, které o zázracích, které kmín umí, velmi dobře věděly.
Co dokáže kmín?
-> Cítíte se nafouklí a trápí vás plynatost? Přidejte do jídla kmín nebo si udělejte kmínový odvar. Kmín přidávejte do vody i při vaření luštěnin, nebudou pak tolik nadýmat.
-> Nejčastěji se používá na podporu trávení a chuti k jídlu. Jak to, že to funguje? Jednoduše. Kmín zvyšuje uvolňování trávicích šťáv v ústech, žaludku i tenkém střevě, což jsou pro vaše tělo i chuť k jídlu samé dobré zprávy.
-> Je vynikajícím zdrojem železa. Posuďte sami: jedna kávová lžička drceného kmínu obsahuje 1,4 mg železa, což je téměř 20 % denní doporučené dávky!
-> Jak dokazují nejnovější klinické studie, kmín také pomáhá při léčbě cukrovky a je účinným prostředkem v boji proti vysokému cholesterolu v krvi.
ČTĚTE TAKÉ: Libeček: přírodní maggi, které léčí. Můžete ho „zavařit” i na později
Kmín v kuchyni. Čistí a zachraňuje
Jakkoliv je kmín skutečným požehnáním pro naše zdraví, důvod, proč ho milovaly naše babičky (a po nich i my), je to, co dokáže s jídlem. Díky svým antimikrobiálním účinkům totiž funguje jako přírodní (a přirozená) ochrana před otravou z jídla.Ovšem to není vše. Napadlo vás někdy, proč naše babičky a maminky do vody při vaření brambor přidávaly kmín? Odpověď je jednoduchá. Díky svému složení působí kmín jako přirozený protijed nebezpečného solaninu, který se může nacházet v bramborách.
Kmín by vám doma neměl chybět ani tehdy, milujete-li recepty z oblasti kolem Středozemního moře. nebo jihovýchodní Asie, odkud pochází. Ovšem buďte opatrní s množstvím. Obzvlášť u citlivějších lidí může kmín vyvolat mírnou alergickou reakci.
ČTĚTE TAKÉ: (Ne)bezpečné brambory. Dá se vyhnout solaninu?
Oblíbené recepty s kmínem
Zapojte kávu při vaření. Vylepší salát i marinádu na maso