Ovesné vločky: zdravá snídaně i kalorická bomba

Ovesné vločky nejsou na našich talířích žádnou novinkou. Ovesnou kaši - tenkrát ještě vydatně posypanou kakaem a mákem - nám připravovaly už naše babičky. A věděly proč.
Ovesné vločky jsou totiž naprosto unikátním zdrojem energie. Z celých dvou třetin jsou tvořeny komplexními sacharidy, obsahují ale také nezanedbatelné množství bílkovin a vlákniny, vitaminů i minerálních látek.
ČTĚTE TAKÉ: Pravda a mýty o sacharidech
Jejich bezprostřední účinky na své tělo poznáte okamžitě. Díky vysokému obsahu rozpustné vlákniny pomáhají při střevních a žaludečních obtížích nebo poruchách trávení, ale také posilují imunitní systém a tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy. Navíc pomáhají při odbourávání cholesterolu z těla.
Energie na celé dopoledne?
Hledáte-li zdravou snídani, po které nebudete mít až do oběda hlad, rozhodně ovesné vločky vyzkoušejte. Díky vysokému obsahu komplexních sacharidů dodávají energii postupně, a nemusíte se tak bát nárazového zvýšení cukru v krvi a následného vlčího hladu.Buďte s nimi ale opatrní. Obzvlášť pokud si hlídáte linii. Vločky jsou totiž zrádné - 100 g vloček (což je přibližně jedna hrst) má tolik kalorií jako jeden větší oběd. Samo o sobě to nemusí vadit - koneckonců snídaně by měly být vydatné - pokud to s vločkami ale přeženete, snadno přetáhnete doporučený příjem energie.
ČTĚTE TAKÉ: Proč máme chuť na nezdravé jídlo a čím ho nahradit. Velký přehled
Aby byly vločky skutečně plnohodnotnou snídaní, myslete také vždy na to, abyste je doplnili vhodným zdrojem bílkovin a zdravých tuků: kombinujte je třeba s oříšky nebo mandlemi a jogurtem.
Pozor na instantní kaše Saháte-li po vločkách jako po zdravé potravině, vždy kupujte pouze ty “čisté”, neochucené, a to přestože na trhu je spousta nejrůznějších instantních kaší. Podíváte-li se ale pečlivě na složení, zjistíte, že jsou plné cukru, stejně jako třeba čokoládové tyčinka. |
Ovesné vločky v kuchyni. Jak na ně?

Vločky skvěle chutnají i naslano, oblíbené jsou například osmahnuté na pánvi s vajíčky. Zručnější jedinci si mohou připravit ovesné placky nebo karbanátky. Přidat je můžete i do spousty jiných jídel: jako zavářku do vývaru, do nádivek, masových rolád nebo třeba bramboráků.
Po vločkách sáhněte i tehdy, hledáte-li zdravou náhradu mouky do nejrůznějších koláčů, muffinů nebo třeba lívanců.
Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, vždy myslete na to, že by se vločky neměly vařit příliš dlouho, jinak by přišly o většinu svých příznivých látek.
Vyzkoušejte tyhle recepty




Zatočte se závislostí na soli. 5 tipů, jak na to