Zdravě a levně. Nejlepší kořenicí směs si připravíte doma
Pulty obchodů jsou kořenicích směsí plné. Jsou tak vždy po ruce a nejednomu kuchaři dokážou v mnohém usnadnit práci. Až ale příště budete opět vybírat mezi směsí na staročeské recepty, na grilování a na orientální kuchyni, obětujte pár vteřin a podívejte se na etiketu.
Zjistíte jedno - i když dnes na trhu existují i kvalitní kořenicí směsi (které samozřejmě nejsou nijak levné), většina toho, co obchody nabízejí, jsou jen směsí glutamátu, soli a barviv. Skutečného koření obsahuje podobná kořenící směs opravdu málo, obvykle okolo 30 %.
Zkušení kuchaři na to jdou jednoduše: kořenicí směs si zkrátka namíchají sami doma. Dmácí kořenicí směsi totiž mají hned několik výhod:
1.
Vystačíte si se surovinami, které se dnes nacházejí téměř v každé kuchyni.
2.
Přesně víte, z čeho se vaše vlastnoručně vyrobená směs skládá.
3.
Sami si můžete regulovat množství soli, kterou směs bude obsahovat.
4.
Ušetříte: domácí kořenicí směs bude většinou mnohem levnější, než kdybyste ji v odpovídající kvalitě koupili v obchodě.
Recepty na domácí kořenicí směsi
Domácí „vegeta”
Potřebujete: 300 g mrkve, 300 g celeru, 300 g petržele, 200 g cibule, 200 g pórku, 3 menší stroužky česneku, 3 polévkové lžíce libečku, 3 lžíce petrželové natě, sůl podle chutiPostup: Zeleninu nastrouhejte nebo nakrájejte najemno a v tenké vrstvě usušte na plechu v mírně rozehřáté troubě. Mezitím si nasekejte bylinky a po asi 30 minutách je přidejte k zelenině. Celkově trvá sušení asi hodinu, nezapomeňte přitom každých 15 minut zeleninu promíchat. Usušenou směs osolte a umelte v mlýnku na koření.
ČTĚTE TAKÉ: Zatočte se závislostí na soli. 5 tipů, jak na to
Domácí směs na polévku
Potřebujete: 3 polévkové lžíce sušeného kořene petržele, 8 lžic drcené sušené cibule, 1,5 polévkové lžíce pepře, 3 polévkové lžíce sušené petrželové natě, 4 polévkové lžíce sušeného libečku, 1 polévková lžíce sušeného celeru, 3 polévkové lžíce sušené mrkvePostup: Ingredience nasekejte a pak umelte na mlýnku do směsi s hrubou konzistencí.
ČTĚTE TAKÉ: Libeček: přírodní maggi, které léčí. Můžete ho „zavařit” i na později
Domácí kořenicí směs na kuře 1
Potřebujete: 3 polévkové lžíce šalvěje, 2 polévkové lžíce tymiánu, 1,5 polévkové lžíce majoránky, 1 polévkovou lžíci rozmarýnu, půlku polévkové lžíce muškátového oříšku, půlku polévkové lžíce mletého černého pepřePostup: Vše smíchejte v misce.
ČTĚTE TAKÉ: Bazalka, zázrak na talíři. Vyléčí zánět i migrénu
Domácí kořenicí směs na kuře 2
Potřebujete: 3 lžíce kardamonu, 3 lžíce mletého sušeného zázvoru, 2 lžíce kurkumy, 2 lžíce mletého kmínu, 2 lžíce koriandru, 1 lžíci nového koření, 3 lžíce černého pepře, 1 lžíci kajenského pepřePostup: Vše smíchejte v misce.
ČTĚTE TAKÉ: Pepř, nejoblíbenější koření na světě. Jak se liší černý, červený, zelený a bílý?
Domácí kořenicí směs na guláš
Potřebujete: 3 polévkové lžíce sladké papriky, 1 polévkovou lžíci pálivé papriky, 3 polévkové lžíce mletého černého pepře, čtvrt polévkové lžíce mletého nového koření, čtvrt polévkové lžíce mletého kmínu, čtvrt polévkové lžíce bobkového listu, čtvrt polévkové lžíce granulovaného česneku, 1 polévkovou lžíci sušené cibulePostup: Nemleté ingredience umelte a smíchejte s těmi, které jsou předem umleté z výroby. Vše ještě společně umelte v mlýnku.
ČTĚTE TAKÉ: Zjišťovali jsme, co mají společného ty nejlepší guláše
Domácí směs na barbecue
Potřebujete: 1 lžíci papriky, 1 lžíci sušeného česneku, 2 lžičky cibulového prášku, půl lžičky černého pepře, 2 lžičky chilli, 2 lžičky kmínu, půl lžičky kajenského pepře, 1 lžíci sušené pažitky, 2 lžíce třtinového cukru, 1 lžičku soliPostup: Vše smíchejte v misce.
Domácí směs na asijskou kuchyni
Potřebujete: 1 polévkovou lžíci mleté skořice, 1 polévkovou lžíci hřebíčku, 1 polévkovou lžíci sečuánského pepře, 1 polévkovou lžíci badyánu, 1 polévkovou lžíci fenyklu, zázvor podle chuti Postup: Všechny ingredience rozemelte v mlýnku.ČTĚTE TAKÉ: Kmín: „vyčistí” vám jídlo a uleví žaludku
Jak na uskladnění?
Domácí kořenicí směsi uchovávejte ideálně ve skleněné nebo keramické dóze s uzávěrem, vyhněte se přitom místům, kde je vlhko nebo velké teplo (například nad sporákem). Nepřipravujte jich velké množství - dlouhým skladováním přicházejí o své aroma.Vyzkoušejte nejoblíbenější recepty
Zjišťovali jsme, co mají společného ty nejlepší guláše